A Lévai járás mindkét településén úgy döntött a Csemadok helyi alapszervezete, hogy nótázva, dalolva, énekkel, boldogsággal kezdi a 2025-ös esztendőt.
Január 4-én a járási székhelyhez földrajzilag közelebb elhelyezkedő Fegyverneken, egy napra rá pedig az egyik legszebb településen, Farnadon húzta Mezei Zsolt prímás és cigányzenekara a szép számban összegyűlteknek a szebbnél szebb hallgatókat, ropogós csárdásokat.
Farnadon a következő nótaénekesek lepték el a színpadot: Dr. NAGY ANDREA Zselízről, BARTI ÉVA Kéméndről, BÚS KATALIN Pogrányból, GÁL ZOLTÁN Andód, HALUZ MÁRTA Fegyvernekről, HLAVÁČ TŐKE VERONIKA Fegyvernekről, JUHÁSZ IRÉNKE Párkányból, KISS GYÖRGY Fegyvernekről
KOVÁCS LÁSZLÓ Ebedről, NAGYNÉ BAKA ELLA Farnadról , PAP ETELKA Farnadról, SZTRANYÁK LÁSZLÓ Farnadról, SMID ERZSÉBET Bényből, SZOLÁR MÁRIA Fegyvernekről és VÍGH VALÉRIA Felsőszeliből. És közreműködtek a helyi asszonykórus tagjai is.
„A magyar nóták szívünk hungarikumai, amellyel minden életérzésünket ki tudjuk fejezni. Csendültek fel dallamok a legszebb érzésről, a szerelemről, a bánatról, a keserűségről, boldogságról. A magyar nótában minden benne van, ami az életünket meghatározza. Ez olyan, mint a hullámvasút, egyszer fenn, egyszer lenn, de pont ettől az utazástól olyannyira gyönyörű, olyannyira egyedi és kimondhatatlanul magasztos a magyar nóta“
– mondta meghatódva, könnyekkel a szemében küszködve egy idős résztvevő a fegyverneki nótaesten.
Fegyverneken megtelt a kultúrház, az eseményre 120 belépőjegy kelt el. Az asztalokon frissen sütött pogácsa, a helyi pincékből való finom borocska várta a látogatókat.
Farnadon a kultúrának otthont adó épület befogadóképessége jóval nagyobb. Az ingyenes rendezvényre 160 érdeklődő érkezett a településről és a szűkebb-tágabb régióból egyaránt, de fellépőkkel és zenekarral együtt, a segítőket is beleszámítva 200 ember mulatott az Úr napján. Az asztalról nem hiányoztak az édes sütemények, a ropogós sós tálak, melyeket a falusiak szívvel-lélekkel sütöttek, a szervezők pedig lesték a kikapcsolódásra vágyóknak minden igényét.
„A múltba visszatekintve tudjuk, hogy Farnadon a mulatságok, lakodalmak, ünnepségek magyar nótától voltak hangosak. Sőt, a farnadi szőlőhegyek is hegedűvel kísért nótaszótól zengtek. Tugyi, Csikó (Kósa Laci), Libuska, Golle húzták a farnadi BOROZÓBAN disznóöléskor, búcsúkor házról házra muzsikáltak. Később a Csemadok alapszervezete sok nótaestet rendezett, de a rendszerváltás után ezek is megszűntek. Az ŐSZIRÓZSA nótaverseny és az ott kialakult nótás barátságok, a magyar nóta szeretete ébresztett rá bennünket, hogy ezt a nemzeti kincsünket nem szabad hagynunk kihalni“
– nyilatkozta lapunknak Nagyné Baka Ella, a sikeres farnadi rendezvény mozgatórugója.
Van a magyar nótának jövője, van magyar jövő – elég volt a két este körbenézni a megtelt termeken ehhez a biztos kijelentéshez, aki mást állít, az nem mond igazat, de úgy is fogalmazhatnánk, hogy az hazudik. Van jövőnk, csak dolgoznunk kell. És nemzetünk alázatos szolgálatába nem lehet sosem belefáradnunk!
Daloljunk, vigadjunk az új esztendőben tovább!
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok